Хронологічна таблиця: Біографія Бородіна Олександра Порфировича

Таблиця: Біографія Бородіна Олександра Порфировича

Дата Подія
31 жовтня (12 листопада) 1833 Народився в Санкт-Петербурзі від позашлюбного зв’язку грузинського князя з Імеретії Луки Гедіанова (Гедеванішвілі) і петербурзької міщанки Авдотьи Антонової. При народженні записаний сином кріпосного слуги князя.
1840 Князь дав синові вільну (Олександр був кріпаком свого батька) і купив чотириповерховий будинок для нього і його матері, виданої в 1839 році заміж за відставного військового лікаря Християна Клейнеке.
Через походження, що не дозволяло поступити в гімназію, Бородін проходив домашнє навчання з усіх предметів гімназичного курсу, брав уроки англійської та латині (по-французьки і по-німецьки вже в юності говорив вільно), навчився грати на флейті, фортепіано та віолончелі.
1850 Влітку Бородін відмінно склав іспити на атестат зрілості в Першій Санкт-Петербурзької гімназії, а в вересні сімнадцятирічний «купець» Олександр Бородін поступив вільним слухачем в петербурзьку Медико-хірургічної академії (ІМХА).
1853 В академії почав займатися хімією під керівництвом Миколи Зініна, який зіграв в подальшій професійній кар’єрі Бородіна вирішальну роль.
березень 1856 Після закінчення ІМХА почав працювати лікарем-ординатором Другого військово-сухопутного госпіталю, в квітні того ж року став асистентом на кафедрі загальної патології і загальної терапії ІМХА, трохи пізніше як асистент Зинина вів практичні семінари у студентів.
жовтень 1856 Чергуючи в госпіталі, Бородін познайомився з Модестом Мусоргського, які служили там же черговим офіцером. Молодий лікар і молодий офіцер знайшли спільну мову на ґрунті музики, їх контакти не припинялися і в подальшому.
1857 Бородін вперше виїхав до Європи (Бельгія, Німеччина, Франція), виконуючи обов’язки секретаря і перекладача окуліста царського двору І. І. Кабата.
березень 1858 У Санкт-Петербурзі захистив дисертацію з темою на стику хімії та медицини – «Про аналогії миш’якової кислоти з фосфорними в хімічному і токсикологічному відносинах»
1858 Літо Бородін провів у Солигалич (Костромської губернії), де вивчав склад мінеральних вод місцевої водолікарні. Результати вивчення, опубліковані ним у 1859 році в газеті «Московские ведомости» (№ 130 за 3 червня; робота перевидана у вигляді окремої брошури під назвою «Солігалічского солоно-мінеральні води»), послужили відкриття лікувального курорту, який існує донині.
жовтень 1859 За протекцією Зинина Бородін вирушив стажуватися за кордон для підготовки на посаду ад’юнкт-професора хімії. Майже три роки він працював переважно в хімічних лабораторіях Німеччини (Гейдельберг) і Італії (Піза), їздив також до Франції і Швейцарії.
вересень 1860 Бородін поряд з Н. Н. Зініним і Д. І. Менделєєвим відвідав знаменитий міжнародний з’їзд хіміків в Карлсруе.
1861 У Гейдельберзі розробив спосіб отримання бромзамещённих кислот і відкрив реакцію, відому нині як реакція Бородіна – Хунсдіккера.

Там же Бородін познайомився з Катериною Сергіївною Протопопова – молодий незаміжньою жінкою, яка приїхала до Німеччини для лікування. Катерина Сергіївна виявилася на належному рівні піаністкою і володаркою абсолютного слуху. Була шанувальницею Шопена і Шумана, влаштовувати аматорські концерти. Свіжі музичні враження стимулювали інтерес Бородіна до композиції – з’явилися його виолончельная соната на тему І. С. Баха, струнні тріо і струнний секстет, скерцо для фортепіано в чотири руки.

1862 Вперше в історії хімії він отримав фторорганічні з’єднання – фтористий бензоїл – і знайшов метод отримання фторангідрідов карбонових кислот.
вересень 1862 Повернувся в Санкт-Петербург, тієї ж осені познайомився з М. А. Балакірєвим і увійшов в його гурток, що став згодом відомим як «Могутня купка».
грудень 1862 Став ад’юнкт-професором Медико-хірургічної академії і почав читати в ній курс неорганічної хімії.
березень 1864 Очолив кафедру хімії на посаді ординарного професора.
17 квітня 1863 Бородін одружився на Катерині Сергіївні Протопопова, яку дуже любив, опікав, підтримуючи духовно і матеріально, все життя.
1865 Літо подружжя Бородін провели на півдні Австрії, поблизу Граца, де Бородін написав Першу симфонію.
1867 Написана Перша симфонія.
1868 Став одним з членів-засновників Російського хімічного суспільства.
1869 Відбулася прем’єра Першої симфонії з оркестром РМО під керуванням М. А. Балакірєва.
1872 – 1885 Викладав хімію на Вищих жіночих лікарських курсах, будучи одним з організаторів цих курсів.
1876 Написана Друга «Богатирська» симфонія.
1879 Представлений перший струнний квартет.
1880 З тріумфальним успіхом вперше за кордоном (в Баден-Бадені) виконана Перша симфонія.
1880 Написана симфонічна поема “У середній Азії” присвячена Ференцу Лісту.
1881 Представлений другий струнний квартет.
1881 Написаний романс «Для берегів вітчизни дальньої».
15 (27) лютого 1887 Помер від серцевого нападу. Похований на Тихвинском кладовищі в Олександро-Невській лаврі (Санкт-Петербург).
23 жовтня 1890 року Відбулася прем’єра опери «Князь Ігор» яку Бородін почав писати в 1869 році з перервою в 1870-1874 роках. Олександр Порфирович працював над оперою до самої смерті, так і не встигнувши її закінчити.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*